«یوزانا، یوزپلنگ ایرانی» از ایده تا اجرا

یوزانا یوزپلنگ ایرانی

یوزانا یوزپلنگ ایرانی

یوزانا یوزپلنگ ایرانی نام یک بازی موبایل ایرانی است که توسط تیم آرمیک طراحی، تولید و منتشر شده است. در ادامه خلاصه ای از روند اجرا شدن پروژه را با هم بررسی می کنیم.

ایده و طرح اولیه

یوزپلنگ ایرانی از گونه های جانوری در حال انقراض کشورمان می باشد و همواره فعالیت هایی برای جلوگیری از انقراض این گونه جانوری صورت می پذیرد. ایده این بازی از یک داستان مشابه شکل گرفته : ” بچه یوزپلنگی که پدر و مادرش توسط شکارچیان غیر مجاز کشته شده، برای زنده ماندن به شما احتیاج دارد!”

پس از بررسی و نیازسنجی اولیه سبک virtual pet را برای این بازی انتخاب کردیم و کاراکتر اصلی آن را  “یوزانا” که یک بچه یوزپلنگ ایرانی است قرار دادیم. طبق بررسی ها مراحل مورد نیاز برای اجرای پروژه تهیه مستندات ، طراحی، پیاده سازی محصول ، پیاده سازی سمت سرور ، عیب یابی و پشتیبانی در نظر گرفته شدند.

مستندات

شامل کلیه مراحل ساخت، جزئیات سیستم تصمیم گیری بازی ، آیتم ها، جزئیات مینی گیم ها و دیگر داده های بازی می شود، که طراحی و پیاده سازی محصول از روی این مستندات انجام شد.

طراحی

در پروژه یوزانا بخش طراحی به طراحی شخصیت اصلی ، طراحی آیتم های یوزانا، طراحی رابط کاربری ،محیط های بازی  و همچنین طراحی محیط و آیتم های مینی گیم ها تقسیم بندی می شود که به صورت همزمان طراحی و تولید شدند.

یوزانا یوزپلنگ ایرانی

طراحی بومی در یوزانا یوزپلنگ ایرانی

پیاده سازی

مهمترین و البته پر چالش ترین بخش این پروژه بخش پیاده سازی آن بود. پس از بررسی و تست موتور های بازی سازی مختلف و انجام نیاز سنجی هایی از قبیل : پلتفرم های پشتیبانی شده، میزان تسریع در پیاده سازی، ساده گی و سهولت استفاده، عمومیت و پشتیبانی از سرویس های مرسوم در پلتفرم ها ، موتور بازی مورد نظر را انتخاب و مرحله پیاده سازی را که شامل مراحل زیر بود پیش بردیم :

پیاده سازی هسته اصلی بازی ، منو ها و محیط اصلی ، مینی گیم ها ، سیستم تصمیم گیری بازی ، بخش ارتباط با  سرور بازی و همچنین پیاده سازی سیستم پرداخت درون برنامه ای.

در آینده درباره انواع موتور های بازی سازی ، معایب و محاسن هرکدام و همچنین چالش هایی که در بخش فنی در این پروژه درگیر آن بودیم مقالاتی را در این وبلاگ ارائه خواهم کرد.

پیاده سازی سمت سرور

به دلیل وجود جدول امتیازات و سیستم پرداخت درون برنامه ای ، تصمیم بر پیاده سازی سرور اختصاصی برای بازی گرفتیم که داده های مورد نیاز را به صورت امن ذخیره، ارسال و دریافت کند.علاوه بر جنبه امنیت ، برای هر یک از مینی گیم ها یک جدول امتیازات جداگانه برای کاربران در نظر گرفته شده که کاربران با بیشترین امتیاز را نمایش می دهد.

یوزانا یوزپلنگ ایرانی

جدول امتیازات در یوزانا یوزپلنگ ایرانی

عیب یابی و پشتیبانی

پس از آماده شدن نسخه اولیه محصول اقدام به تست آن بر روی دیوایس های مختلف کرده و ریلیز های محلی انجام دادیم و بازخورد های دریافت شده را بر روی محصول اعمال و اقدام به انتشار بازی به صورت عمومی کردیم. از زمان انتشار تا کنون بیش از 100 هزار دانلود و بیش از 5000 نظر دریافت کرده و امور مربوط به پشتیبانی از کاربران را با ارائه بروزرسانی و پاسخ به سوالات و اشکالات از طریق ایمیل و پنل مارکت انجام می دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *