۵ نکته ی مهم در تربیت فرزند که خانواده ها بهش توجه نمی کنند

خانواده ناکارآمد زمینه سوءاستفاده و غفلت در کودکان رو ایجاد می کنه. این ۵ نکته که آرمیک سافت بهتون معرفی میکنه و متاسفانه مامان باباها ازش غافلند تاثیر بسزایی در تربیت بچه ها داره. این نکات نتیجه ی مقاله ی آقای رندی وایترز هستش که یک روانشناس حرفه ای خانواده هستند و تجربه شون رو از کار با یه خانواده ایرانی با ما به اشتراک گذاشتند.

اختلال رفتاری در خانواده چیست؟ راه حل مشکل اختلال رفتاری کودک چیست؟

اختلالات رفتاریوایترز میگه: چند سال پیش، یک پدر و مادری پیش من اومدن که از همدیگه متنفر بودند. به نام های فرید و سارا که یک دختر ۹ ساله و پسر ۳ ساله هم داشتند. متاسفانه این مامان بابا عادت فریاد کشیدن جلوی بچه ها رو داشتند و جلوی اون ها به هم فحش های ناجور می دادند.

این پدر مادر هردو مشاغل سختی داشتند و ساعت های زیادی بیرون از خونه به کار مشغول بودند. ساعت حضورشون در خانواده مشخص و منظم نبود. در صورتی که حضور مامان بابا برای بچه های این رده سنی مهم و حیاتی هستش و نبودش آسیب های مخربی در شخصیت کودک نوپا داره. پسر این خانواده در معرض خطر ابتلا به خشم روانی شدید قرار داشت و دختر ۹ ساله این پدر و مادر هم با مشکل بی پروایی و بی ادبی روبرو بود.

این پدر و مادر زمانی پیش من اومدند که دختر اونها اتوبوس سرویس مدرسه رو به آتیش کشیده بود و بعد از اخراح از مدرسه کارش به دادگاه کودک و نوجوان کشیده شده بود. کمک و مشاوره من به این خانواده در خونه اونها انجام شد چونکه مراجعه ماهی دو بار و جلسه ای دو ساعت براشون کارساز نبود.

نظریه های سیستم خانواده میگن که کودکان می توانند در “خانه های نامناسب” تبدیل به “نشانه های حسی” بشن. اساسا، مشکلات رفتاری کودک یا بیماری روحی به طور موثر مشکلات خانواده رو به طور کلی نشون می ده. در این خانواده، پسر مدام در حال ابراز خشونت بود و دخترک هم توهین و فحاشی میکرد چون دقیقا این رفتار رو از مامان باباشون میدیدن.

اختلال رفتاری در کودک

فرید و سارا در یکی از جلسات مشاوره شون درباره یکی از دعواهاشون اعتراف کردند. بچه ها روی زمین نشسته بودن و با تبلت هاشون بازی می کردند.

من بهشون گفته بودم: که بچه ها همیشه حواسشون هست و گوش میدن، حتی اگه در ظاهر مشغول انجام کار دیگه ای باشن. بچه ها از مامان باباهاشون یاد میگیرن. فکر میکنین بچه ها چه چیزی از دعوای میشگی پدر و مادرشون یاد میگیرن؟

سارا با لحن تمسخرامیزی گفت ” این مسخره بازیا چیه؟ ” و رو به فرید کرد کرد و ادامه داد ” ما به ندرت جلو بچه ها بحث می کنیم.”

همون لحظه پسر سه سالشون سرش رو بالا آورد و داد زد ” دعوا میکنید”.

دخترشون هم با چشم غره گفته که ” آره راس میگه”

درک و فهم این موضوع کار سختی نیست فقط باید بزرگترها ببینند که اگه عاقلانه عمل کنند مشکلات حل میشه.

اگه هر فردی رو یه دودوتا چهارتای ساده در نظر بگیریم پس یه خانواده یه محاسبه تقریبا پیچیده میشن. هر عضوی از خانواده ویژگی ها، نقاط مثبت و منفی خودشو داره. هر کدوم از افراد شخصیت های متفاوتی دارند. ترس ها، و امیدواریاشون متفاوت از همه و رابطه هرکدوم با دیگری کم یا زیاد با هم فرق میکنه. مثلا اگه یه خونواده ۷ عضو داشته باشه بین اون ها ۴۹ رابطه متفاوت میشه پیدا کرد.

وقتی حرف از مامان بابا میشه، یعنی همه اعضای خانواده درگیر هستند. اگر پدر و مادری دعوا می کنند پس مطمئن باشید که مشکلات درسی پسر خانواده هم به این موضوع مربوطه. اگه دختر خانواده ای دچار پرخاشگری باشه ۹۹ درصد ممکنه پدر و مادرش نسبت بهم خشن باشند. و اگه همین خانواده یه پسر کوچولوی ۳ ساله هم داشته باشند که شب ها رختخوابش رو خیس میکنه این موضوع باز هم به دعواهای مامان باباش و خواهر و برادرش برمیگرده.

بیشترین مشکلات و راه حل های یک خانواده به بزرگسالان برمیگرده. تمام!! با این وجود خیلی وقت ها پدر مادرها میخوان دنبال خرگوش سرزمین عجایب بگردن و معایب و استباهات خودشون رو گردن دیگری بندازن. اون ها به جای تمرکز بر روی مشکلات خانواده و معایب تربیتی خودشون روی مشکلات بچه ها تمرکز می کنند.

اگه شما هم بچه هاتون مشکل درسی دارند، شبا رختخوابشون رو خیس میکنند، یا مدیر مدرسه مدام بخاطر دعواهاشون با شما تماس میگیره به درون روابط خود و همسرتون نگاه کنید.

درمان مشکلات رفتاری کودکان

در همه ی خانواده های با اختلال رفتاری مشکلات و آسیب های مشابه زیادی وجود دارند که فقط یکی از اون ها برای از بین بردن بچه ها کافیه. میخوایم تو آرمیک سافت این مشکلات رو به شما معرفی کنیم تا آگاهی ما نسبت به مسائل بالا بره

۱- در خانواده های با اختلال رفتاری هیچکس مسئولیت کارهایش را قبول نمیکنه.

۲- در خانواده های با اختلال رفتاری دروغ های زیادی وجود داره.

۳- اعضای خانواده های دچار اختلال رفتاری با هم درباره ی هر چیزی بحث می کنند.

۴- اعضای خانواده های دچار اختلال رفتاری با بچه ها مثل بزرگترها رفتار می کنند.

۵- خانواده های با مشکل اختلال رفتاری زمینه ایجاد سوءاستفاده در کودکان رو فراهم می کنند.

نظر و پیشنهاد شما چیه؟

تجربه یک خانواده با اختلال رفتاری و ۵ مورد از مشکلات چنین پدر مادرهایی در این پست آرمیک سافت مطرح شد. نظر شما درباره چنین مشکلاتی چیه؟ خانواده ای با مشکل اختلال رفتاری از نزدیک دیدین؟ نظر و پیشنهادتون رو با ما به اشتراک بگذارین.

در ادامه این مطالب رو هم بخونید

۸ ترفند تربیتی موثر برای آموزش نظم و انظباط به کود... با آموزش این هشت ترفند تربیتی به بچه ها کمک می کنید تا رفتار بهتری داشته باشند. اگرچه هیچ کسی نمیتونه یه مامان بابی بی نقص باشه، اما بعضی از والدین مه...
۱۸ راه برای پیدا کردن وقت و صمیمی شدن با کودک... صمیمی شدن با کودک خیلی مهمه اما یک آخرهفته معمولی تو خونه شما چطوره؟ اگه مشغول به انجام کارهای خانه هستید ناراحت نباشید چون تنها نیستید! پیداکردن زمان...
اختلاف والدین و تاثیر آن بر کودک... اختلاف والدین یه موضوع طبیعی در خانواده هاست و قرار نیست اختلاف نداشته باشند. یا دعوا نکنند و همیشه با هم موافق باشند اما باید مراقب تاثیر اختلافشون ر...
تصمیم به بچه دار شدن: شش نکته مهم که باید قبل از ب... در دنیای امروز تعداد افرادی که راجع به بچه دار شدن مطمئن نیستند بیشتر و بیشتر میشه. حتی سطح بارداری و زاد و ولد در بهترین کشورهای دنیا هم کاهش زیادی د...
نحوه انتخاب صحیح همبازی برای کودکان و درمان کم روی... 🎯 به کودکان باید بازی کردن با همسالانش رو یاد داد تا همبازی مناسب سنش داشته باشه.👈🏻 کودکی که تا سه سالگی فقط با بزرگسالان بازی کرده و بزرگسالان در خدم...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *