تکنولوژی چه کمکی به کودکان با کم توانی جسمی می کند؟

با وجود نقش انکار ناپذیر تکنولوژی در زندگی دنیای امروز تاثیر مثبت آن بر زندگی کودکان با ناتوانی شگفت انگیزه. امروز در بلاگ کودکان آرمیک سافت میخوایم با دو تا نمونه اثر مثبت تکنولوژی در زندگی کودکان کم توان جسمی رو بهتون نشون بدیم.

تاثیر تکنولوژی بر زندگی کودکان کم توان، اتیسم، اختلال گفتاری و …

آموزش کودکان کم توان

یه مدرسه ابتدایی رو تصور کنید که مامان باباها، پرستار ها و راننده های سرویس منتظر تعطیل شدن بچه ها هستن. به محض خوردن زنگ مدرسه همه بچه میان بیرون. یکی میپره بغل مامانش، یکی میدوئه سمت داداشش و خلاصه همشون با شادی از مدرسه بیرون میان. همون اطراف یه پسربچه با کوله پشتی سبزش از مدرسه بیرون میاد و به محض رسیدن به مادرش آیپد رو از کیفش درمیاره و پس از چندتا ضربه به صفحه کلمه “پارک” از تبلت شنیده میشه. مادرش لبخند میزنه و میگه: “پس دوست داری امروز پارک بریم!”

این پسر کوچولو اسمش علی و ۹ سالشه و دچار اختلال گفتاریه. اختلال گفتاری که نوعی کم توانی جسمی محسوب میشه، قطعا به معنای ادامه زندگی عادی برای بچه ها نیست.

تکنولوژی و کودکان کم توان

کودکان با وجود کم توانی جسمی می تونند زندگی خوبی داشته باشند. شاید اوضاع کودکان کم توان با عدم قدت تکلم در ۱۰ یا ۲۰ سال گذشته خیلی فرق می کرد اما در دنیای پر از تکنولوژی امروز جای نگرانی نیست.

مادر علی میگه: “سال ۸۸ بود که خدا علی رو به ما داد. متاسفانه علی علاوه بر کم توانی و اختلال گفتاری دچار اتیسم هم بود. و تا چند سال پیش که براش آیپد بگیریم واقعا نمیتونستیم بفهمیم که چی میخواد. کاملا از دنیای بیرون دور بود.”

مهسا متولد سال ۸۷ هستش و از زمان تولد با کم توانی سندروم داون در حال دست و پنجه نرم کردنه. اینکه مهسا میخواد چی به مامانش بگه سال های زیادی شبیه معما بود. مامان باباش میگن: ” قبل از اینکه به مهسا کار با گوشی و تبلت رو یاد بدیم ساعت ها طول می کشید تا یه درخواست ساده رو متوجه بشیم.”

مهسا علاوه بر کم توان بودن گاهی دچار تشنج هم میشه. اگرچه مهسا نمیتونه کامل مثل بچه های عادی فعالیت فیزیکی داشته باشه، اما با حرکات ساده می تونه منظورش رو برسونه.

علی از نرم افزار Gboard گوگل یا AAC speech communicator استفاده می کنه و سارا از SymboTalk – AAC Talker هر دو این نرم افزار ها برای افراد کم توان ساخته شدند. نرم افزار Gboard اجازه تایپ به صورت مورس کد رو به افراد میده، یعنی برای نوشتن یک کلمه نیاز نیست چندین دکمه رو بزنن و تنها با زدن یک دکمه چنید کلمه تایپ می شه.

نرم افزار های TalkTablet و یا Proloquo2Go به صورت تخصصی و برای بچه های مبتلا به کم توانی و یا اتیسم ساخته شده اند. در این نرم افزار کلیه جملات مهم همراه با عکس قرار داده شده اند و کودک با زدن روی هر عکس و یا زدن چند عکس با هم می تونه جمله بسازه. علاوه بر این بعد از انتخاب عکس ها توسط بچه های مبتلا به کم توانی جسمی با صدای گوینده پخش میشن، تا مامان باباها بتونن بشنون.

تجربه رفتار با کودکان کم توان

نرم افزار مناسب بچه های اتیسم

در ادامه چند تا نرم افزار مناسب برای کودکان کم توان و یا اتیسم بهتون معرفی میکنیم:

تاثیر آی پد بر بهبود تکلم کودکان اوتیسم

متاسفانه این نرم افزارها که مخصوص کودکان کم توان جسمی، اتیسم، اختلا گفناری و یا سندرم ساخته شده، تنها به زبان انگلیسی در دسترس اند و چون علی از سن کم کلاس زبان رفته کار باهاش رو یاد گرفته. از طرفی مهسا از روی عکس ها به خواستش میرسه و چون مامان باباش زبان بلدن متوجه خواسته هاش میشن. امیدواریم یه روزی برسه که این نرم افزارها به زبان فارسی و برای بچه های ایرانی ساخته بشه.

برای بچه هایی مثل علی که از نظر ذهنی کاملا طبیعی هستند و فقط به واسطه کم توانی جسمی نمیتونند صحبت کنند، تکنولوژی به نوعی میتونه صدای خوبی براشون باشه. پدر و مادر این کودکان می تونند با نصب نرم افزار ها و بازی های مناسب اون ها که تخصصی برای بچه ها طراحی شده مثل ریبو و رابی، زندگی رو براشون راحت تر کنند.

اوتیسم و تکنولوژی

اگرچه پدر و مادر هر دو این بچه ها کمی از وابستگی بیش از اندازه به تکنولوژی بچه هاشون اظهار نگرانی کردند اما اونها از اینکه با وجود نرم افزارها زندگی بچه هاشون راحت تر شده خیلی خوشحالن.

نکته مثبت درباره استفاده از تکنولوژی برای بچه های با کم توانی جسمی اینه که شما می تونید با کم ترین هزینه و با داشتن یک گوشی هوشمند به کودکان کمک کنید. صرفا نیاز نیست که یک گوشی یا تبلت گرون قیمت بخرین و مطمئن باشید که این هزینه ارزشش رو داره.

نظر و پیشنهاد شما چیه؟

تو این مطلب با دو تا مثال سعی کردیم تاثیر مثبت تکنولوژی روی زندگی بچه های کم توان رو براتون تداعی کنیم. خوشحال میشیم اگه نظرتون رو راجع به این موضوع برامون بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *